Nowy Zarząd - Kadencja październik 2014 - wrzesień 2015

W dniu 25 marca 2014 roku odbyło się walne zebranie członków Koła Naukowego Niemcoznawstwa UJ. Zebraliśmy się w celu wysłuchania sprawozdania z działalności Zarządu KNN oraz Komisji Rewizyjnej. Wybrano również nowe władze, które obejmą urząd w październiku 2014 roku. Na koniec pozostał czas na dyskusję na temat przyszłości KNN UJ oraz nadchodzących wydarzeń i projektów.
 

Kanclerz Joanna Malinowska zdała relację z dotychczasowej działalności KNN. Szczególną uwagę poświęcono omówieniu następujących przedsięwzięć:


• Projektów wyjazdowych do Londynu i Budapesztu,
• Cyklicznych spotkań tematycznym oraz konwersacji językowych organizowanych przez KNN UJ,
• Zeszytów Naukowych KNN UJ,
• Instytutowego konkursu ze wstępu do niemcoznawstwa,
• Spotkania ze studentami z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą,
• Szkolenia z pisania CV oraz listów motywacyjnych w języku niemieckim zorganizowanego we współpracy z firmą Alexander Mann Solutions,
• Podjętym inicjatywom charytatywnym, takim jak „Szlachetna Paczka",
• Promocji KNN podczas Dni Otwartych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 


W drugiej części spotkania miały miejsce wybory nowych władz KNN. Za zgodą Zgromadzenia decyzję podjęto w głosowaniu jawnym:
 

Zarząd:


Kanclerz KNN UJ – Filip Radwański (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Wicekanclerz- sekretarz – Zuzanna Wojciechowska (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Wicekanclerz – skarbnik – Olga Czempiel (10 głosów za; 3 wstrzymane)

 

Komisja rewizyjna:


Joanna Malinowska (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Kamil Stempak (10 głosów za; 3 wstrzymane)
Klaudia Wackermann (10 głosów za; 3 wstrzymane)

 


Zebranie zakończyła dyskusja na temat nadchodzących projektów oraz przyszłości KNN. Poruszono między innymi kwestię:


• Kolejnego wydania Zeszytów Naukowych KNN,
• Projektu wyjazdowego „Śladami rodu Liechtensteinów",
• Pomysłu wyjazdu na niemieckojęzyczny musical,
• Promocji KNN na tegorocznym Festiwalu Nauki.

 

Protokół sporządziła Zuzanna Wojciechowska.

Walne Zgromadzenie Koła Naukowego Niemcoznawstwa

Zarząd Koła Naukowego Niemcoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie zaprasza wszystkich obecnych i przyszłych Członków na Walne Zgromadzenie Koła Naukowego Niemcoznawstwa UJ. Odbędzie się ono 25 marca 2014 roku (wtorek) o godzinie 19:00 w Kolegium Śląskim (al.Mickiewicza 3) w sali 106.


W programie:


- sprawozdanie z działalności obecnych władz KNN UJ;
- wybory do nowego zarządu;
- omówienie planowanych projektów.


Zapraszamy do zgłaszania kandydatur na wszystkie stanowiska Zarządu (kanclerz, wicekanclerz, skarbnik) oraz Komisji Rewizyjnej (3 osoby) na adres knn@uj.edu.pl.
 

Zapraszamy!
Zarząd KNN UJ

Ogłoszenie

Konferencja "Historia jednostek wojskowych na frontach II Wojny Światowej"

Instytut Historii

Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego

Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

zaprasza na:

Ogólnopolską studencko-doktorancką konferencję naukową

Historia jednostek wojskowych na frontach II Wojny Światowej.

Odbędzie się ona w Krakowie w dniach 3 – 4 kwietnia 2014 r.

 

Od teraz Ty decydujesz! Wybory 2014

 

 

 

 

Zachęcam do udziału w bardzo ciekawym, polsko-niemieckim projekcie edukacyjno-dydaktycznym:)

Ze strony polskiej jest on koordynowany przez dr Aleksandrę Kmak-Pamirską. Będzie on realizowany w Krakowie i w Weimarze. Koszty udziału są pokrywane przez organizatorów ze środków programu Młodzież w Działaniu.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się w pliku w załączniku. W razie jakichkolwiek pytań można kontaktować się bezpośrednio z dr Kmak-Pamirską: aleksandra.kmak-pamirska@ejbweimar.de .

Szczegółowy opis projektu


Zapraszamy!

 

 

Tydzień Filmu Niemieckie​go 2013

Rok 2013 jest wyjątkowy dla niemieckiego filmu w Polsce. Dom Norymberski, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu i Instytut Goethego, instytucje, które do tej pory zajmowały się organizacją corocznego pokazu niemieckich filmów, przygotowały wspólny program, który prezentowany jest w sześciu miastach: Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Zielonej Górze, Opolu i Krakowie.

W Krakowie, ostatnim przystanku tegorocznego Tygodnia Filmu Niemieckiego, szczególnym wydarzeniem będzie otwierajacy przegląd pokaz filmu Weekend, z udziałem Niny Grosse. Reżyserka sięgając do niezbyt odległej niemieckiej Historii, opowiada na jej tle także historię przyjaźni i zdrady.

Oh Boy, jako zwycięzca 6 Niemieckich Nagród Filmowych i laureat wielu międzynarodowych festiwali zrealizowany został przez debiutanta i z pewnością, ze swoją berlińską opowieścią, zdobędzie serca wielu kinomanów.

Do niemieckiej historii nawiązuje także Margarethe von Trotta w swoim filmie Hannah Arendt, który z wielką siłą, także dzięki aktorskiej interpretacji, podnosi Eichmannowski temat banalności zła.

Marc Rothemund kreśli w filmie Dzisiaj jestem blondynką delikatny portret młodej kobiety, która po usłyszeniu diagnozy, jaką jest nowotwór, stawia mężnie czoła chorobie. Wyjątkowe i z pewnością warte odkrycia są też historie opowiadane przez najmłodszych twórców niemieckiego kina w takich filmach jak: This Ain't California, Silvi czy Kadysz za przyjaciela.

W Krakowie Tydzień Filmu Niemieckiego zostanie zaprezentowany w Krakowskim Centrum Kinowym ARS w terminie 15 – 21 listopada.

Wszystkie pokazy odbywać się bedą o godzinie 21.00. Szczegółowe informacje o filmach przesyłam w załaczniku i serdecznie zapraszam na pokazy.

Konkurs z kursu "Wstęp do niemcoznawstwa"

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie z kursu
"Wstęp do niemcoznawstwa". 
 
 
Wszystkie szczegóły znajdują się w regulaminie.
 
Zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego.
 
 
Powodzenia!

Od ucieczki i wypędzenia do przyjaźni - polsko - niemieckie stosunki na przestrzeni lat

Władze KNN UJ - kadencja 2013-2014

26 marca 2013 roku odbyły się wybory do Władz KNN UJ, oto wyniki:


Zarząd:
Kanclerz KNN UJ: Joanna Malinowska
V - ce kanclerz KNN UJ: Magdalena Ujma
V - ce kanclerz KNN UJ: Zuzanna Wojciechowska

Pełnomocnik KNN UJ ds. kontaktu z pierwszym rokiem: Martyna Miażdżyk

Komisja Rewizyjna:
Katarzyna Bartosiak
Edyta Mularz
Żaneta Szlag

Serdecznie gratulujemy!


Jednocześnie dziękujemy ustępującemu Zarządowi za całoroczną współpracę :)

 

Ważne

Wizyta studyjna w Państwowym Muzeum Auschwitz - Birkenau 21-22 marca 2013

W dniach 21-22 marca odbył się wyjazd studyjny do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w którym udział wzięli członkowie Koła Naukowego Niemcoznawstwa UJ oraz przedstawiciele Koła Naukowego Germanistyki UJ.  Wizytę rozpoczęliśmy od spotkania w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, gdzie po przywitaniu przez przedstawicielkę Koła Naukowego Studentów Politologii oraz Rektora PWSZ, Pana Profesora Witolda Stankowskiego, poznaliśmy historię placówki i jej patrona oraz zwiedziliśmy siedzibę uczelni.

Po wizycie w PWSZ w Oświęcimiu udaliśmy się na teren byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – obecnie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Kilkugodzinna wizyta w tym Miejscu Pamięci była dla nas nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy historycznej, ale przede wszystkim czasem głębokiej refleksji nad krzywdami wyrządzonymi ponad milionowi ludzi przez reżim hitlerowski.

Wieczorem odwiedziliśmy Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, gdzie poznaliśmy wielowiekowe dzieje oświęcimskiej Społeczności Żydowskiej, zwiedziliśmy tamtejszą synagogę oraz wystawę Nowe Życie opowiadającą historię ocalonych z zagłady oświęcimskich Żydów, którzy mieszkają dzisiaj w Izraelu.

Dzień drugi poświęciliśmy na wizytę w drugiej części byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz II-Birkenau. Pomimo mroźnej pogody z ciekawością, a często również z przerażeniem, słuchaliśmy opowieści o miejscu, które stało się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa.

Popołudniu uczestniczyliśmy w projekcji filmu "Uciekinier" zorganizowanej przez Koło Naukowe Studentów Politologii działające przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Dokument opowiada o losach niezwykłej postaci, Kazimierza Piechowskiego - organizatora najbardziej brawurowej ucieczki z Auschwitz. Po seansie odbyła się krótka dyskusja. Film można legalnie obejrzeć na stronie: http://www.tvp.pl/vod/dokumenty/historia/uciekinier/wideo/uciekinier/45652.

Zuzanna Wojciechowska

Koło Naukowe Niemcoznawstwa UJ

GALERIA