Statut Koła Naukowego Niemcoznawstwa

Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

(Uchwalony dnia 12 listopada 2008 r.)

 

Rozdział I. Postanowienia ogólne

 

§ 1

Koło Naukowe Studentów Niemcoznawstwa, zwane dalej KNN jest uczelnianą organizacją studencką o charakterze naukowym i samokształceniowym działającą przy Instytucie Europeistyki na podstawie niniejszego statutu i dalszych uchwał Władz Koła.

 

§ 2

Siedzibą KNN jest Instytut Europeistyki w Przegorzałach.

 

§ 3

Terenem działania KNN jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej.

 

§ 4

KNN powołane jest na czas nieokreślony.

 

§ 5

Koło może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.

 

§ 6

Koło opiera swoją działalność na pracy społecznej członków.

 

§ 7

1. Koło posiada własne logo, które może wykorzystywać w materiałach promujących swoją działalność oraz umieszczać je w sposób zgodny z wewnętrznymi uchwałami na naszywkach, odznakach, odzieży oraz innych materiałach.

2. Wzór logo KNN zawarty jest w Uchwale nr. 1/2008/KNN stanowiącej załącznik nr 1 do Statutu.

3. Koło może posługiwać się własną pieczęcią, której wzór stanowi załącznik nr. 2 do Statutu.

 

Rozdział II. Cele i sposoby ich realizacji

 

§ 8

Celami KNN są:

1. Rozwijanie zainteresowań naukowych studentów.

2. Prowadzenie badań naukowych.

3. Krzewienie wiedzy niemcoznawczej.

4. Prowadzenie portalu internetowego, poświęconego tematyce niemcoznawczej.

5. Współpraca z innymi studenckimi kołami naukowymi oraz organizacjami o podobnym profilu.

6. Integracja środowiska studenckiego.

 

§ 9

Sposobami realizacji celów są:

1. Organizacja wewnętrznego życia Koła: systematyczne spotkania, wyjazdy, zebrania, wewnętrzne szkolenia, rajdy, wycieczki, kursy.

2. Działalność sekcji tematycznych KNN.

3. Działalność publicystyczna.

4. Współpraca z placówkami naukowymi, edukacyjnymi oraz instytucjami o podobnym profilu działania.

5. Aktywna pomoc studentom IE w rozwiązywaniu problemów dotyczących studiów.

6. Organizowanie odpłatne wyjazdów i wpraw naukowych dla studentów – wyjazdy takie muszą mieć ściśle określony wcześniej program edukacyjny związany z zakresem działania Koła, z których dochód przeznaczony jest na działalność charytatywną i statutową Koła.

7. Organizowanie i udział w dyskusjach, warsztatach, konferencjach i sesjach naukowych.

8. Propagowanie i czuwanie nad zachowaniem należytego poziomu moralnego wśród uczestników organizowanych imprez, o których mowa w niniejszym statucie oraz szerzenie kultury pośród uczestników tych imprez.

 

Rozdział III. Członkostwo w Kole.

 

§ 10

1. Członkowie Koła dzielą się na:

a) Członków Kandydatów zwanych także: Kandydatami.

b) Członków Zwyczajnych.

c) Członków Przyjaciół, zwanych „Przyjaciółmi Koła".

d) Członków Honorowych

 

§ 11

1. Członkiem Kandydatem może zostać osoba pełnoletnia, która ma status studenta polskiej uczelni, przejawia zainteresowanie profilem działania Koła oraz złoży pisemną deklarację o chęci wstąpienia poręczoną przez jednego Członka Zwyczajnego Klubu i pozytywnie przyjętą przez Zarząd Koła.

2. Deklaracje kandydatów muszą być składane na formularzu przygotowanym przez Zarząd Koła.

 

§ 12

1. Członkiem Zwyczajnym może zostać osoba pełnoletnia, która przez okres minimum trzech miesięcy była Członkiem Kandydatem oraz wypełniła wszystkie wymogi programowe dla Członków Kandydatów ustalone wewnętrznymi uchwałami KNN. Przepisy § 13 punkt 1 stosuje się odpowiednio.

2. Decyzję o przyjęciu w poczet członków zwyczajnych Koła podejmuje Zarząd w drodze uchwały.

 

§ 13

1. Członkiem Przyjacielem Koła staje się osoba nie angażująca się w codzienną jego działalność, ale dobrowolnie wspierająca go w możliwy przez siebie sposób w wypełnianiu celów statutowych.

 

2. Ustęp 2 paragrafu poprzedzającego stosuje się odpowiednio.

 

§ 14

1. Członkiem Honorowym KNN zostaje osoba zasłużona, wybrana w drodze głosowania, większością 2/3 głosów Członków Zwyczajnych Koła.

 

2. Członek Honorowy może być wybrany z grona Członków Zwyczajnych, Członków Przyjaciół, lub z poza grona Członków KNN.

§ 15

1. Założyciele Koła Naukowego Niemcoznawstwa stają się Członkami Zwyczajnymi Klubu z chwilą jego zawiązania, chyba, że dobrowolnie podczas pierwszego Walnego Zgromadzenia wyrazili chęć pozostania Członkiem Kandydatem lub Członkiem Przyjacielem.

 

Rozdział IV. Opiekun Koła

 

§ 16

Nad działalnością KNN piecze sprawuje Opiekun.

 

§ 17

Opiekunem KNN może być pracownik naukowo-dydaktyczny IE UJ.

 

§ 18

Opiekun dysponuje głosem doradczym we wszystkich sprawach dotyczących działalności KNN.

 

§ 19

Opiekun reprezentuje KNN na forum IE UJ oraz poza nim i jest odpowiedzialny za działalność merytoryczna KNN.

 

§ 20

W przypadku odwołania Zarządu KNN i Komisji Rewizyjnej KNN Opiekun przyjmuje kandydatury członków zwyczajnych na stanowiska w Zarządzie KNN oraz Komisji Rewizyjnej KNN.

 

§ 21

W pracach KNN mogą uczestniczyć inne osoby niż wymienione w art. 12, pod warunkiem uzyskania zgody Zarządu KNN i przestrzegania Statutu KNN.

 

Rozdział V. Prawa i obowiązki Członków Koła

 

§ 22

1. Kandydatom przysługuje prawo do korzystania z zasobów KNN w ramach uczestnictwa w programie szkoleniowym dla Kandydatów Koła, oraz prawo do czynnego angażowania się w życie Koła z wyłączeniem czynnego i biernego prawa wyborczego w wyborach do władz Koła.

2. Kandydat zobowiązany jest do czynnego uczestnictwa w programie szkoleniowym dla Członków Kandydatów przygotowującym do stania się Członkiem Zwyczajnym. Programy szkoleniowe dla Kandydatów będą zawarte w dalszych uchwałach Koła.

3. Członkom Zwyczajnym przysługuje prawo do korzystania z zasobów Koła w ramach imprez organizowanych przez Koło oraz indywidualnie po wcześniejszym otrzymaniu zgody od Zarządu KNN.

4. Członkom zwyczajnym przysługuje prawo i obowiązek do czynnego angażowania się w życie Koła, do wybierania i bycia wybieranym do władz Koła, do korzystania z rekomendacji, gwarancji i opieki Koła oraz do uczestnictwa we wszelkich imprezach oraz szkoleniach i kursach dla Członków Zwyczajnych przygotowanych przez Koło, a także do posługiwania się legitymacją i odznaką KNN.

5. Członkom przyjaciołom przysługuje prawo do angażowania się w życie KNN oraz do udziału, za zgodą Zarządu w poszczególnych imprezach, szkoleniach i kursach przygotowanych przez Koło.

6. Członkom Honorowym przysługują wszelkie prawa Członka Zwyczajnego z wyłączeniem prawa do wybierania i bycia wybieranym do Władz Koła w sytuacji, kiedy Członek Honorowy był mianowany z poza grona Członków Zwyczajnych Koła.

7. Członkom Honorowym przysługuje prawo do angażowania się w życie Klubu oraz do udziału we wszelkich imprezach, szkoleniach i kursach organizowanych przez Klub.

8. Członkowie Kandydaci oraz Zwyczajni są zobowiązanie do regularnego płacenia składek. Obowiązek ten nie dotyczy Członków Honorowych wybranych z poza grona Członków KNN oraz Przyjaciół Koła.

9. Członkowie Honorowi i Członkowie Przyjaciele zobowiązani są do udziału raz do roku w Walnym Zgromadzeniu wszystkich członków KNN.

 

Rozdział VI. Ustanie Członkostwa

 

§ 23

1. Ustanie Członkostwa następuje w chwili:

a) dobrowolnego, pisemnego zrzeczenia się członkostwa w Kole skierowanego do Zarządu

b) dyscyplinarnego wykluczenia decyzją Zarządu Koła spowodowanego świadomą działalnością na szkodę Koła

c) utratą praw publicznych w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu

d) dyscyplinarnego wykluczenia decyzją Zarządu KNN spowodowaną zaleganiem ze składkami Członkowskimi za okres dłuższy niż 12 miesięcy.

e) utrata statutu studenta

2. Ustanie Członkostwa może nastąpić po dobrowolnym uregulowaniu przez Członka wszelkich zobowiązań wobec Koła oraz po zwrocie legitymacji KNN.

3. Samoczynne ustanie Członkostwa następuje w przypadku śmierci Członka Koła.

4. Od decyzji o wykluczeniu członka przysługuje mu prawo odwołania skierowane w terminie do 21 dni do Walnego Zgromadzenia. Uchwała Walnego Zgromadzenia jest ostateczna i nie podlega dalszym odwołaniom.

 

Rozdział VII. Władze Stowarzyszenia

 

§ 24

1. Władze KNN tworzą:

a) Walne Zgromadzenie Członków

b) Zarząd

c) Komisja Rewizyjna

2. Władze KNN wybierane są przez Walne Zgromadzenie Członków w jawnym głosowaniu zwykłą większością głosów członków obecnych na Walnym Zgromadzeniu. Walne Zgromadzenie może zdecydować o przeprowadzeniu głosowania tajnego.

3. W razie, gdy skład Władz Koła ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji, uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W trybie tym można powołać nie więcej niż połowę składu organu. Przepis ten nie dotyczy funkcji Prezesa oraz Wiceprezesa, których powołuje Walne Zgromadzenie Członków w trybie określonym w ust. Poprzedzającym w terminie 21 dni od dnia zaistnienia wakatu na określonym stanowisku.

4. Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów członków obecnych na Walnym Zgromadzeniu, uchwały pozostałych władz Koła zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów w obecności przynajmniej połowy liczby członków danego organu, chyba, że dalsze postanowienia Statutu stanowią inaczej.

5. Władze Koła są powoływane na okres 2 semestrów akademickich. Kadencja może ulec przedłużeniu.

6. Członek Władz Koła ma prawo do zrzeczenia się pełnionej funkcji. Oświadczenie o zrzeczeniu się funkcji.

7. Członek władz Koła może być odwołany przez Walne Zgromadzenie na wniosek Zarządu lub Komisji Rewizyjnej większością 2/3 głosów członków obecnych na Walnym Zgromadzeniu.

 

§ 25

1. Najwyższą władzą KNN jest Walne Zgromadzenie Członków, które może być zwyczajne i nadzwyczajne.

2. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd

a) Z własnej inicjatywy

b) Na wniosek Komisji Rewizyjnej

c) Na pisemny wniosek co najmniej ½ Członków Zwyczajnych Koła.

3. Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy:

a) Określanie głównych kierunków działania i rozwoju Koła

b) Uchwalanie zmian statutu

c) Wybór, odwoływanie lub przedłużanie kadencji wszystkich władz Koła

d) Udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej

e) Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Koła.

f) Ustalanie wysokości składek członkowskich

 

§ 26

1. Zarząd jest powołany do kierowania całą działalnością KNN zgodnie z obowiązującym statutem i uchwałami, oraz do reprezentowania Koła na zewnątrz.

2. Zarząd składa się z 3 do 5 osób, spośród których na pierwszym posiedzeniu wybiera się:

a) Prezesa (zwanego także Szefem Koła)

b) Wiceprezesa (zwanego także Sekretarzem Koła)

c) Skarbnika

3. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał, posiedzenie takie zwołuje Prezes.

4. Do kompetencji Zarządu należy:

a) Kierowanie bieżącą pracą charytatywną i zarobkową Koła

b) Realizowaniem uchwał podjętych przez Walne Zgromadzenie

c) Zarządzanie majątkiem Koła

d) Planowanie i prowadzenie gospodarki finansowej

e) Reprezentowanie KNN na zewnątrz i działanie w jego imieniu

f) Przyjmowanie i wykluczanie członków Koła

g) Zwołanie Walnego Zgromadzenia

h) Rozpatrywanie składanych wniosków

5. Wszystkie uchwały podejmowane są jednogłośnie lub bezwzględną większością głosów w obecności wszystkich członków Zarządu.

 

§ 27

1. Komisja Rewizyjna jest organem kontrolnym Koła.

2. Komisja Rewizyjna składa się z 2 do 4 osób, w tym przewodniczącego wybiera się na pierwszym posiedzeniu Walnego Zgromadzenia.

3. Posiedzenie Komisji Rewizyjnej odbywa się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w roku akademickim. Posiedzenie Komisji zwołuje jej Przewodniczący.

4. Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:

a) Kontrola programowa działalności Koła

b) Kontrola Finansowa działalności Koła

c) Wnioskowanie do Walnego Zgromadzenia o udzielenie absolutorium Zarządowi

d) Składanie sprawozdań na Walnym Zgromadzeniu Członków wraz z oceną działalności Koła

e) Wnioskowanie o zwołanie nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków.

 

Rozdział VIII. Sekcje tematyczne

 

§ 28

Praca w ramach sekcji tematycznych jest podstawowa działalnością KNN.

 

§ 29

Sekcję tematyczną zakłada co najmniej trzech członków KNN.

 

§ 30

Powstanie nowej Sekcji tematycznej zatwierdza Zarząd KNN zwykła większością głosów, po przedstawieniu przez nią ogólnej koncepcji działania.

 

§ 31

Każda sekcja może wybrać sobie opiekuna spośród pracowników naukowych UJ.

 

§ 32

Przewodniczący KNN zatwierdza przewodniczącego sekcji tematycznej wybranego przez jej członków.

 

§ 33

Przewodniczący sekcji tematycznej kieruje jej pracami i na zaproszenie Zarządu KNN może uczestniczyć w zebraniach Zarządu bez prawa głosu.

 

§ 34

Przewodniczący sekcji tematycznej zobowiązany jest do składania sprawozdania ze swojej działalności co semestr, na ręce Wiceprzewodniczącego KNN.

 

§ 35

Zebrania przewodniczących sekcji tematycznych zwoływane są przez Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego KNN.

 

§ 36

Rozwiązanie Sekcji tematycznej następuje na mocy decyzji Zarządu KNN, jeżeli:

a) liczba członków sekcji tematycznej spadła poniżej 3 członków,

b) sekcja tematyczna zaprzestała działalności, co stwierdza i ogłasza Wiceprzewodniczący KNN.

 

Rozdział IX. Majątek

 

§ 37

1. Źródłami powstania majątku KNN są:

a) Składki członkowskie

b) Darowizny, zapisy i spadki, środki pochodzące z ofiarności publicznej oraz ze sponsoringu

c) Środki pochodzące z organizowanych, zgodnie z celami statutowymi imprez (wycieczki, wyjazdy, szkolenia, pokazy, kursy)

 

Rozdział X. Sposób reprezentacji

 

§ 38

1. Do składania oświadczeń woli w imieniu Koła są uprawnieni:

a) Prezes i Wiceprezes – jednoosobowo,

b) Skarbnik – łącznie z jednym członkiem Zarządu.

 

Rozdział XI. Postanowienia końcowe

 

§ 39

1. Uchwałę w sprawie zmiany statutu Koła podejmuje Walne Zgromadzenie Członków bezwzględną większością głosów, w obecności przynajmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.

2. Uchwałę o rozwiązaniu Koła podejmuje Walne Zgromadzenie Członków kwalifikowaną większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.

3. Wszystkie kwestie nieuregulowane w Statucie KNN podlegają decyzjom Zarządu KNN.