Spotkanie ze studentami z Würzburga

Dnia 22.02.2013 roku w Sali Seminaryjnej Auditorium Maximum przy ul. Krupniczej odbyło się spotkanie ze studentami z Uniwersytetu w Würzburgu (Niemcy) koordynowane przez Samorząd Studentów UJ, Wydziałową Komisję Zagraniczną WSMIP SSUJ oraz Koło Naukowe Niemcoznawstwa UJ we współpracy z Kołem Naukowym Germanistyki UJ. Ideą spotkania była refleksja nad stosunkami polsko-niemieckimi kiedyś i dziś oraz rolą naszej generacji w Europie.

Spotkanie otworzył wykład Pani dr hab. Ewy Bojenko-Izdebskiej poświęcony stosunkom polsko-niemieckim wygłoszony w języku niemieckim. Po wykładzie przyszedł czas na pytania i wymianę spostrzeżeń.

Drugą część spotkania stanowiły rozmowy w pięciu grupach na zaproponowane przez zgromadzonych tematy. Brzmiały one następująco: Życie studenckie w Krakowie i Würzburgu, system szkolnictwa w Polsce i w Niemczech, stereotypy dotyczące obu narodowości, pomysły i propozycje dalszej współpracy między uniwersytetami oraz eksterminacja i obozy koncentracyjne czyli trudna historia Polski i Niemiec. Następnie goście udali się w stronę Plant, aby obejrzeć kolejne budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Novum i Collegium Maius.

Nawiązane znajomości zacieśnił wspólny spacer po centrum Krakowa wieczorową porą połączony z rozmowami na wiele interesujących obie strony tematów. Spotkanie zakończyło się deklaracjami dalszej współpracy pomiędzy studentami obu uczelni w kolejnych latach.

Anna Nowakowska

Studenckie Koło Naukowe Germanistyki UJ