Wiedeń cesarski - multikulturowość wczoraj i dziś 8-10.03.2013r.

W dniach 7 – 10 marca 2013 odbył się wyjazd do Wiednia zorganizowany przez Koło Naukowe Niemcoznawstwa UJ (KNN UJ) we współpracy z Kołem Naukowym Germanistyki UJ (KNG UJ). Plan wyjazdu został zrealizowany, wprowadzono jednak drobne zmiany, wynikające z konieczności dostosowania go do dni i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów oraz warunków atmosferycznych. W trakcie wyjazdu prezentowane były projekty zatytułowane: „Od pałacu Schönbrunn do Haas-Haus, czyli jak zmieniała się architektura Wiednia", „Kiedy multikulturowość stała się problemem - Wiedeń w czasach narodowego socjalizmu", „Związki Krakowa z Wiedniem i Wiednia z Krakowem na przestrzeni wieków" oraz „Osoba ambasadora w cesarskim i wielokulturowym Wiedniu - dawniej i dziś". Projekty te będą kontynuowane i uzupełniane o zdobyte na wyjeździe informacje.

 

Uczestnicy spotkali się 7 marca na Regionalnym Dworcu Autobusowym w Krakowie, skąd udali się do Katowic. Tam do grupy dołączyli członkowie KNG UJ, aby razem udać się Polskim Busem do Wiednia. Przejazd trwał ok. 7 godzin.

 

Po przyjeździe do Wiednia (8 marca) udaliśmy się do hostelu, pozostawiliśmy bagaże i po śniadaniu wyruszyliśmy na Kahlenberg, gdzie przy wmurowanej na fasadzie tablicy upamiętniającej 200-rocznicę bitwy pod Wiedniem opowiedziano o przygotowaniach do bitwy oraz miejscach i przedmiotach w Krakowie i Wiedniu, które przypominają o tym wydarzeniu. Z uwagi na wczesną porę nie udało się wejść do wnętrza kościoła. Kolejnym punktem programu był spacer po centrum stolicy Austrii i zwiedzanie Muzeum Miasta Wiednia („Wien Museum"). W tym momencie dołączyło do nas dwoje studentów Instytutu Europeistyki, specjalizacja niemcoznawstwo, którzy przebywają w Wiedniu w ramach programu Erasmus – Olga Czempiel i Wojciech Pytlik. Razem zwiedzaliśmy ekspozycje muzeum, które prowadziły nas przez dzieje miasta i historie jego mieszkańców. Następnie udaliśmy na zwiedzanie opery wiedeńskiej. Po obiadokolacji wróciliśmy do hostelu, aby dokonać formalności związanych z zakwaterowaniem. Po chwili odpoczynku wróciliśmy do centrum miasta, aby pospacerować po oświetlonym Wiedniu.

 

Kolejny dzień projektu (9 marca) rozpoczął się śniadaniem, po którym udaliśmy się na Uniwersytet Wiedeński. W trakcie zwiedzania zostaliśmy zapoznani z historią Alma Mater Rudolphina, noblistami związanymi z uczelnią, wnętrzami budynku oraz życiem akademickim. Po zwiedzaniu przeprowadziliśmy ankiety dotyczące wielokulturowości Wiednia i wiedzy studentów uniwersytetu na temat Uni Europejskiej. Z uniwersytetu udaliśmy się pod neogotycki ratusz w Wiedniu, gdzie zostaliśmy zapoznani z historią budynku na przestrzeni wieków. Kolejnym zwiedzanym obiektem był Parlament Austriacki, w którym między innymi mogliśmy porównać salę obrad parlamentu z czasów Monarchii Austro-Węgier z mniejszą salą, w której posłowe obradują obecnie. Na znajdującym się nieopodal Heldenplatz zapoznano nas z dziejami tego miejsca po „Anschlussie" Austrii w 1938 roku. Oglądaliśmy również fotografie przedstawiające wystąpienie Adolfa Hitlera na tym placu. Następnie przeszliśmy do Hofburga, aby obejrzeć wnętrza pałacu oraz przygotowane tam ekspozycje związane z postaciami cesarza Franciszka Józefa I i cesarzowej Elżbiety znanej jako Sisi. Jako podsumowanie przedstawiono podejście Krakowian do postaci cesarza i okresu Galicji. Kolejnym punktem programu była obiadokolacja, po której nadszedł czas na integrację i odpoczynek.

 

Niedziela (10 marca) rozpoczęła się również śniadaniem w hostelu, po którym wykwaterowaliśmy się z pokoi. Zgodnie z planem na ten dzień udaliśmy się na zwiedzanie pałacu i ogrodów Schönbrunn. Osoby chętne mogły w tym czasie zwiedzić wystawę czasową w Austriackiej Bibliotece Narodowej („Österreichische Nationalbibliothek") zatytułowaną: „Noc nad Austrią. Anschluss 1938 – Ucieczka i wypędzenie" („Nacht über Österreich. Der Anschluss 1938 – Flucht und Vertreibung") zaprezentowaną z okazji 75. rocznicy tego wydarzenia w XVIII-wiecznej barokowej Prunksaal. W całości spotkaliśmy się ponownie pod barokowym kościołem św. Karola Boromeusza, gdzie zapoznano nas z historią budowli, po czym udaliśmy się do wiedeńskiego parku rozrywki Wiener Prater. Na miejscu obejrzeliśmy Republikę Kugelmugel i dowiedzieliśmy się, jaka idea przyświecała artyście Edwinowi Lipburgerowi przy tworzeniu konstrukcji. Następnie podziwialiśmy panoramę Wiednia z Praterturm o wysokości 117 metrów oraz korzystaliśmy z innych atrakcji parku. Wracając postanowiliśmy zobaczyć wiedeński Hundertwasserhaus, a następnie udaliśmy się na obiadokolację. Po niej mieliśmy możliwość jeszcze raz podziwiać oświetlone zabytki centrum Wiednia. Następnie udaliśmy się do hostelu po pozostawiony tam bagaż i metrem na dworzec, z którego o godzinie 22.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną Polskim Busem.

 

Około godziny 6.00 (11 marca) wysiedliśmy w Katowicach, skąd udaliśmy się busem do Krakowa. Wyjazd zakończył się około 7.30. Był bardzo owocny, ponieważ dzięki ciągłemu kontaktowi z językiem niemieckim pozwolił rozwinąć umiejętności językowe, jak również zdobyć potrzebne informacje do kontynuowania już rozpoczętych projektów oraz dał inspirację do kolejnych działań. 

 

Anna Nowakowska

Studenckie Koło Naukowe Germanistyki

 

GALERIA